Je li doista dozvoljeno zadržati ili kopirati gostove dokumente?


Jedan od upita naših članova je bio vezan i uz zadržavanje gostovih dokumenata do isplate smještaja u cijelosti ili što takodjer neki rade - fotokopiranje gostove putovnice na primjer, kako bi mu se odmah vratila i prijavilo ga se u miru kasnije. Pitanje vezano uz to smo poslali direktno MUP-u za službeni odgovor.

Postanite besplatno naš član kluba i pročitajte jeli doista dozvoljeno zadržati gostov dokument te pročitajte cijeli dopis koji smo dobili od MUP-a.

Učlanite se ovdje.

10 thoughts on “Je li doista dozvoljeno zadržati ili kopirati gostove dokumente?

 1. Poštovanje,
  s obzirom da sam nov u ovom poslu, kako sam shvatio, dovoljno je gosta online prijaviti
  naravno ako imate internet, izdati mu račun (naravno naplatiti ), zavesti u evidenciju prometa i
  to je to. Jeli potrebno još što od papirologije upisati?
  Hvala

  Pozdrav

 2. Pozdrav svima,

  gdje mogu kupiti obrazac prijave? U turistickoj zajednici ili mogu skinuti sa Interneta ?

  Posto prvi put iznajmljujem, dal onda te podatke sa obrazca prijave upisujem u Knjigu gostiju? To se takodjer moze voditi preko Interneta?

  Iskreno zahvaljujem.

 3. Moj prvi kontakt s gostom koji prvi put dolazi izgleda ovako:
  – pozovem ga ili njih (ukoliko se radi o obitelji) u prostoriju za prijem gostiju. Ponudim napitak, voće …
  – ako se radi o gostima koji su prvi put u našoj kući zatražim dokumente, ispunjavam obrazac prijave
  u to vrijeme moj suprug ih informira o našem gradu, upozna sa popratnim sadržajima
  ( vrt, bazen, zajednički roštilj) objasni kako najbrže do plaže, trgovine itd.
  – odmah po ispunjavanju obrasca vraćam dokument, pišem račun i naplaćujem smještaj .
  Zašto ovo sve pišem? Zašto komplicirati sebi i gostu kad može sve biti čisto i korektno. Upoznali smo se, obavili sve što je potrebno, ostalo je samo se dobro odmoriti i zabaviti. Naši stari gosti su prezadovoljni, ne maltretiramo ih sa ponovnim davanjem dokumenata jer mi njihove podatke imamo memorirane u kompjutoru od prošle godine. Račun dođu platiti sami tijekom prvog dana.
  Ne znam koliko je to pametno i zakonito ali mi svoje goste savjetujemo da ne nose dokumente sa sobom ni u grad ni na plažu nego samo da kod sebe imaju od TZ-e potvrđenu prijavu iz koje je sve viidljivo

Komentiraj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Releated

Digitalizacija osnivanja tvrtki u Hrvatskoj

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta konačno je stavilo u pogon online osnivanje poduzeća (d.o.o. i j.d.o.o.) i obrta. Zove se Start i operativno ga je uspostavila FINA. Prema informacijama iz ministarstva, informacijski sustav Start pruža uslugu po modelu sve na jednom mjestu. Pojednostavljena usluga pruža pozadinsko objedinjavanje dosadašnjih koraka u samo jednom, uz dostupnost u […]

Koje porezne promjene nas očekuju u 2020.?

Koje porezne promjene nas očekuju u 2020.godini?

Koje porezne promjene nas očekuju u 2020.godini? Nova godina – sve se mijenja, pa tako i zakon. Što možemo očekivati u 2020. od nadležnih vlasti? Hoće li promjene biti pozitivne ili negativne? Kako za koga! Saznajte u nastavku  koje porezne promjene nas očekuju u 2020.godini!  Većinom svi pola puta kroz godinu doznamo promjene u plaćama, […]