VAŽNO! Zdravstvena potvrda za iznajmljivače je BESPLATNA!

​​​
​​
jpeg

Problemi s naplatom i dalje ne jenjavaju (dopunjen članak o s 26.4.2014.)

Praksa naplate i dalje ne prestaje što je vidljivo po velikom broju komentara i dojavom naših članova. Dobili smo takodjer informaciju da je tu i riječ o individualnim ugovorima koje sklapaju liječnici s HZZO-om. To nam se pak čini kao potpuna besmislica i stajališta smo da nenaplata zdravstvenih potvrda mora biti jedinstvena pravedna praksa temeljena na zakonu, a ne ovisna o individualnim ugovorima.

Molimo stoga sve institucije koje su involvirane u ovu problematiku (HZZO, Hrvatska Liječnička Komora, Ministarstvo Zdravlja i Ministarstvo Turizma) da konačno utvrde jedno pravilo - a to je da obiteljski liječnik opće prakse koji je odabrani liječnik iznajmljivača (osiguranika HZZO-a) koji samo uvidom u zdravstveni karton pacijenta izdaje zdravstvenu potvrdu, da se takva potvrda NE naplaćuje.

U konačnici, to je bio i jasan odgovor Ministarstva Zdravlja te umoljavamo HZZO da o tome obavijesti svoje ugovorne liječnike te da se prestane s praksom naplate zdravstvenih potvrda za iznajmljivače obiteljskog smještaja.

Iskustva iz Zagreba i Osijeka govore da iznajmljivačima zdravstvene potvrde nisu naplaćene!


Više

Za nastavak članak molimo vas registrirajte se. Besplatno je.

34 thoughts on “VAŽNO! Zdravstvena potvrda za iznajmljivače je BESPLATNA!

 1. Moja supruga je dobila potvrdu,doktorica ju je tražila 120 kuna, ova je rekla da sada nema , ova joj je rekla, no dobro platit ćeš kad budeš imala, susjed kod druge doktorice dobio potvrdu,platio 120 kuna i nije dobio račun.Pozdrav sa Raba

 2. Ja sam u procesu da trazim kategorizaciju pa sam danas doznala da ta ljecnicka potrvda mora biti izdana u travnju , sto je bas suludo. Osim toga potvrda se izdaje kao dokaz da nemate zaraznih bolesti i da ste pshihicki zdravi. Nitko ne pita da li u svom domacinstvu imate takvih osoba. Tako da mislim da je totalno besmisleno izdavanje tih potvrda, koje sluze samo da bi nam naplatili kaznu ako ih ne izvadimo. i sto ako prolupamo u toku te godine. Stvarno radimo toliko zakona koji nikome ne sluze.
  Po meni ako se i vadi ta ljecnicka trebala bi se izdavati u bilo koje doba godine i vrijediti godinu dana. A da li cu je platiti to cu vidjeti sutra kad mi je izdaju.

  1. evo što…poslala sam ministarstvu slijedeći upit

   privatni iznajmljivač u turizmu je dužan u travnju pribaviti liječničku potvrdu. iako se po zakonu ta potvrda ne naplaćuje (molim ispravite me ako griješim u tumačenju zakona), izabrani liječnik koji je u sustavu hzzz-a to želi naplatiti 175 kn. plaćanje pa traženje povrata nama ne ide u prilog. na koji nam način možete omogućiti da ono što je besplatno to i bude?

 3. NIje istina ponavljam da se potvrda mora izvaditi u TRAVNJU več do TRAVNJA jer se već tada pojavljuju gosti pa ako si do jučer bio lud danas kad imaš potvdu si skroz zdrav.To vam piše u Zakonu pa ga pročitajte ne u turističkoj zajednici nego ovom što tiska ministarstvo.!!!!

  1. još samo to bi nam trebalo, a ovo ionako nema smisla ni potrebe, kakvi ljudi nam državom upravljaju, kakvi su to zakoni??

   ukoliko je netko poslovno sposoban i može im plaćat porez, zar mu još i taj papir treba naplatit, kao da nemamo pametnijeg posla, pa doktori bi mogli pomagati u to vrijeme bolesnima, a ne nama izdavati potvrde

 4. …potvrda naplaćena =200,00 kn…pozz iz Šibenika…..poslan e-mail u MIZ (Ministarstvo zdravlja-Služba za zaštitu zdravlja) na tu temu, a odgovora nema….pitanje da li znaju uopće otvoriti mail….:P

 5. I meni je moja liječnica danas potvrdila da se plaća. Ja sam joj pokušala objasniti kako je navedeno u vasem članku ali uzalud. Izgleda da ova članak nije nikome bio od koristi.

 6. možete li provjeriti gdje je službeni cjenik za liječničku potvrdu, budući da se ipak naplaćuje proizvoljno kako se kome svidi, 125,00 do 170,00 kn. izgleda da je i ovdje potrebna zaštita potrošača,

 7. Živim u susjednom inozemstvu, a izdajem ljeti /špici sezone apartman u Istri.
  Da li liječničku potvrdu mogu izvaditi ovdje gdje sada živim, tj.
  da li će biti priznata u Hrvatskoj, od strane inspekcije?

 8. Meni su rekli na bijelom telefonu,da se može i ne mora naplaćivati,ovisno ,kako je liječnik opće prakse ugovorio sa HZZO. A liječnica je uredno naplatila 125,00 kn. Na moj upit zašto se naplaćuje,odgovor je bio da u našem domu zdravlja svi naplaćuju.

 9. Ja sam potvrdu uzela u ozujku jer sam shvatila da se treba dobiti DO travnja teku’e godine, a ne iskljucivo u travnju. Necu valjda ponovno traziti potvrdu da bi iybjegla kaznu

  1. Ako Vam dođe inspekcija, platiti ćete kaznu sigurno. Ja platio prošle godine KAZNU , jer sam URANIO nisam znao da se MORA napraviti u travnju. Pretprošle godine potvrdu napravio u Maju mjesecu (zakasnio) ISTO PLATIO KAZNU 1000kn!!. Nema BROJČANE OZNAKE apatrmana + 1000kn !!! Nikad više im neću otvorit vrata, jeftinije pobjeći, hehe!

 10. Vlasnica sam 2 apartmana na moru a zivim u Kanadi. Moj brat ima punomoc za sve radnje vezane s tim apartmanima. Iznajmljivanje namjeravam tek poceti ove sezone. Prosle godine, da bih dobila kategorizaciju, morala sam pribaviti lijecnicku potvrdu iako o iznajmljivanju nije bilo ni govora. To me je kostalo 200 kuna (sticajem okolnosti, bila sam u to vrijeme u Hrvatskoj). Ove godine ce moj brat morati pribaviti tu potvrdu, a s obzirom da on zivi u Hrvatskoj i placa doprinose za zdravstveno osiguranje, zanima me da li ce i on morati platiti tako visoku naknadu za tu potvrdu? Lani sam to obavila u mjestu gdje se nalaze apartmani, a s obzirom da moj brat zivi u Zagrebu, da li on moze dobiti potvrdu od svog lijecnika opce prakse?
  I glavno pitanje – zasto je ta potvrda uopce potrebna, kad vlasnici niti zive u doticnim objektima niti serviraju hranu gostima?

   1. Moj brat je pitao obiteljskog lijecnika u Zagrebu za potvrdu, ali je bio odbijen. Znaci, ipak mora putovati na more (Sibensko podrucje) da dobije tu potvrdu od lokanog lijecnika i plati 200 kuna plus putne troskove. Uz sve to, ja kao vlasnica cije bi zdravlje trebalo biti relevantno, zivim u Kanadi. O draga nam Hrvatska, nije cudo da svi strani investitori bjeze od tebe kao od kuge. Stvarno se pitam sta mi je bilo kad sam odlucila svoje tesko zaradjene novce investirati u domovini.

 11. Poštovani, jedno pitanje vezano za izdavanje ove potvrde. Naime, još nismo uradili kategorizaciju apartmana i još nemamo dozvolu, pa me zanima da li možemo tu potvrdu izvaditi i poslije travnja, jer još čekamo jedan dokument. Ujedno nismo još u Hrvatskoj tj. žitelji smo EU (Švedska)pa me ujedno zanima da li to uvjerenje vadimo u mjestu gdje se nalazi apartman.Hvala.

  1. Ako vam je to prva godina i još niste Rješenje dobili, budete zdravstvenu potvrdu izvadili zajedno s prukupljanjem papira za kategorizaciju. U prvoj godini bi vam morali priznati liječničku potvrdu izdanu i nakon travnja. Tu mislimo ako vam baš dodje inspekcija, oni bi to morali prihvatiti. No već druge godine pokušajte liječničku potvrdu izvaditi svakako u travnju.

 12. Meni moja liječnica uredno naplati potvrdu iako sam priložila vaš članak da se potvrda ne naplaćuje. Osobno sam nazvala i bijeli telefon i rečeno mi je da se potvrda plaća.

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Releated

Iznajmljivači oslobođeni druge rate paušalnog poreza

Građani koji iznajmljuju sobe, apartmane i smještajne jedinice u turističke svrhe nisu obveznici PDV-a sve dok im isporuke u prethodnoj ili tekućoj godini ne prelaze 300.000 kuna. Iznajmljivači soba, apartmana i smještaja u kampovima i oni koji pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu također su oslobođenii plaćanja polovine iznosa godišnjega paušalnog iznosa turističke pristojbe za glavni […]

COVID-19: Daljnji razvoji – EU ponovno pokreće turizam

Smjernice o obnavljanju putovanja i ponovnom pokretanju europskog turizma 2020. godine Europska komisija je predstavila paket smjernica i preporuka kako bi pomogla državama članicama da postupno ukinu ograničenja putovanja, nakon višemjesečnog zatvaranja zbog pandemije COVID-19. Smjernice komisije imaju za cilj pružiti ljudima priliku za odmor i opuštanje. Čim zdravstvena situacija dopusti, ljudi bi trebali biti […]