COVID-19: Daljnji razvoji – Aplikacija za praćenje korisnika
Objavljeno je da su države članice EU, uz potporu komisije, razvile EU alatni okvir za upotrebu mobilnih aplikacija za praćenje korisnika kao odgovor na pandemiju COVID-19. Ovo je dio zajedničkog koordiniranog pristupa za postepeno ukidanje mjera karantene, kako je utvrđeno u preporuci EU komisije. Paket alata popraćen je smjernicama o zaštiti podataka za takve mobilne aplikacije, koje su također objavljene.
Aplikacije za praćenje korisnika i zaštita podataka
Neki od glavnih preduvjeta za razvoj/upotrebu "koronavirusnih aplikacija" su:
- Korisnici i dalje imaju potpunu kontrolu nad svojim osobnim podacima
- Instalacija aplikacije na korisnikovom uređaju trebala bi biti dobrovoljna
- Korisnik bi trebao biti u mogućnosti dati svoj pristanak na svaku funkcionalnost aplikacije
- Ako se koriste podaci o lokaciji, oni bi se trebali pohraniti isključivo na uređaj pojedinca i dijeliti samo uz pristanak korisnika; korisnici bi trebali imati svoja prava prema GDPR-u
Ograničena upotreba osobnih podataka
Aplikacija se treba pridržavati načela regulacije podataka, zbog čega se mogu obraditi samo osobni podaci koji su relevantni i ograničeni na predmetnu svrhu. Komisija smatra da podaci o lokaciji nisu potrebni u svrhu praćenja korisnika i savjetuje da se u tom kontekstu ne koriste podaci o lokaciji.
Sigurnost podataka i stroga ograničenja za pohranu podataka
- Osobni se podaci ne trebaju čuvati duže nego što je potrebno.
- Rokovi se trebaju temeljiti na medicinskoj važnosti, kao i realnom trajanju neophodnih administrativnih koraka koje treba poduzeti.
- Podaci trebaju biti pohranjeni na uređaju pojedinca i šifrirani.
Okvir alata odražava najnovije i najbolje u korištenju takve vrste aplikacije za praćenje korisnika i upozorenja u svrhu rješavanja krize. To je dio procesa u kojem države članice zajedno rade na osmišljavanju i dorađivanju korištenja ovog i drugih praktičnih alata u narednim tjednima i mjesecima. Početna verzija će se naknadno obogatiti iskustvom korištenja od država članica.
Do 30. travnja 2020. tijela javnog zdravstva procijenit će učinkovitost aplikacija na nacionalnoj i prekograničnoj razini. Države članice trebale bi izvijestiti o svojim djelovanjima do 31. svibnja 2020. te učiniti mjere dostupnima drugim državama članicama i komisiji za stručni nadzor. Komisija će procijeniti ostvareni napredak i objavljivati periodična izvješća koja počinju u lipnju 2020. godine, te na osnovu istih odlučivati o budućim izgledima mjera.
Izvor: EHHA - https://ehha.eu/ prati situaciju i redovno objavljuje novosti.