Energetski certifikat – nema osnove za obvezu i za vlasnike privatnog smještaja!

energetskicU posljednje vrijeme se intenziviraju upiti vezani za navodnu obavezu posjedovanja energetskog certifikata za smještaj u domaćinstvu koji bi bio obavezan od 1.1.2016. Prema zakonskim odredbama svrha posjedovanja energetskog certifikata je upoznati novog korisnika ili vlasnika objekta s energetskim razredom temeljem kojega se procjenjuje trošak grijanja odnosno hlađenja objekta. Te troškove preuzima i podmiruje novi korisnik ili vlasnik objekta. ​
​​
Čitajte dalje

U članku 23. , Zakona o energetskoj učinkovitosti , stavak 1 glasi: „Energetski certifikat zgrade, odnosno njezina posebnog dijela (u daljnjem tekstu: energetski certifikat) izdaje se za zgradu, odnosno njezin poseban dio za koji je potrebno koristiti energiju za održavanje unutarnje projektne temperature u skladu s njezinom namjenom, osim za zgradu koja ima rok uporabe dvije godine i manje, za zgradu namijenjenu održavanju vjerskih obreda, za zgradu ukupne korisne površine manje od 50 m2 te industrijske zgrade, radionice i nestambene poljoprivredne zgrade s malim energetskim potrebama.“

Stavak 2 kaže :“Energetskim certifikatom se predočuju energetska svojstva zgrade, odnosno njezina posebnog dijela.“

U članku 24, stavak 2. se navodi: „Vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela, dužan je :

1. prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing zgrade ili njezinoga posebnog dijela pribaviti energetski certifikat

2. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju

3. energetski certifikat predočiti mogućem kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga

4. u oglasu za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing zgrade ili njezina posebnog dijela koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade.

U stavku 4. istoga članka, stoji: „Ovlašteni posrednik u prometu nekretnina obvezan je u oglasu o prodaji, iznajmljivanju, davanju u zakup zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela, koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade, odnosno njezina posebnog dijela.“

Prema svemu navedenom nema zakonske osnove da bi vlasnici objekata u kojima pružaju usluge smještaja građana u domaćinstvu bili u obavezi posjedovati energetski certifikat za takve objekte niti da bi isti trebali predočiti, odnosno uručiti kopiju gostima.

(Nedo Pinezić, predsjednik Zajednice obiteljskog turizma HGK)
http://otok-krk.org

12 thoughts on “Energetski certifikat – nema osnove za obvezu i za vlasnike privatnog smještaja!

  1. Potpuno se slažem i vjerujem da ćemo uspjeti dokazati da Ministarstvo pogrešno tumači Zakon i Direktivu EU, te se izboriti da nas se oslobodi ove besmislene obveze. Podržavam ideju energetskog certificiranja i povećanja energetske učinkovitosti objekta, te njegovog opremanja alternativnim izvorima energije (prvenstveno solarnim kolektorima za grijanje vode i fotonaponskim panelima), što doprinosi stvaranju ekološkog imidža koji može privući dio gostiju, ali odluka o takvim investicijama mora biti isključivo na vlasniku objekta (u kojem pruža usluge obiteljskog turizma). Ministarstvo smije samo promicati takve zahvate, i to najbolje putem poticaja/sufinanciranja, kakve već i nudi.

    Poslušajte moju izjavu na ovu temu za Županijsku panoramu na HTV4 danas u 17:40.

    Kruno, nadam se da se vidimo u ponedjeljak u Poreču i još malo porazgovaramo o ovome!

    Pozdrav,

    Kristijan Perković
    potpredsjednik šibenske sekcije Zajednice obiteljskog turizma HGK

    Apartmani Mediterraneo – Kaprije
    http://www.kaprije.net

  2. Dobar večer.U čl.24 jasno stoji da e certifikat treba imati u sl,,,,,i iznajmljivanja. Iznamljivanje znači da ja stan nekom iznamljujem i on plaća trošove hlađenja ili grijanja pa je to bitno ,u našem slučaju mi dajemo smještaj i tražimo određeni znos od gosta,njega se u opće ne tiče što to nas košta tj koliko struje će potrošiti inače bi zatvorili prozore ili bi isključili klimu prije odlaska na more,budući da ih to ne zanima i mi to plaćamo svejedno je.To što je gđa Mrak.Taritaš to rekla ne mora biti ispravno,I potvrde su nam trebale pa više ne trebaju.MOLIM NEKOGA PRAVNIKA DA PROTUMAČI ZAKON .HVALA

  3. U Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti nigdje za “iznajmljivače” ne stoji da nešto iznajmljuju, daju u zakup ili na leasing, već pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu. Tu je sve jasno. Najam, zakup i leasing su objašnjeni u Zakonu o obveznim odnosima. Dakle iako nas zakonodavac zove “iznajmljivačima” mi zapravo ništa ne iznajmljujemo. Mi pružamo ugostiteljske usluge. Isto tako, ne postoji niti obveza da gostu moramo prije dolaska ili rezervacije predočiti energetski certifikat apartmana. Što gost ima od informacije kakvu energetsku potrošnju ima vlasnik apartmana? Jasno je da je možda takva informacija bitna kupcu ili najmoprimcu kod klasičnog najma stana, no to nema veze s pružanjem smještajnih usluga u apartmanima. Mnogi apartmani nemaju niti plinsko grijanje i pružaju usluge manje od 3 mjeseca u godini….

  4. Mi smo ovime naprosto objavili mišljenje Zajednice obiteljskog smještaja, a to mišljenje dijeli i Klub iznajmljivača i naša savjetnica za nekretnine, a ako se ne varamo i Apartmanija. Dosad nam je već poznato bilo što misli ministarstvo, a ovim smo člankom objavili što mislimo mi i Zajednica smještaja pri HGK. Naravno da će se certifikatori prikloniti ministarstvu jer se radi o zaradi. No ova obaveza apsolutno nema smisla za vlasnike apartmana. Vrlo jednostavno, što gosta briga kolika je potrošnja iznajmljivaču u apartmanu. Takodjer EU direktiva je takodjer prilično jasna.

  5. I dalje certifikatori obilaze apartmane i nude nam certifikaciju .
    neki traže 400 kn,600kn za apartman od 60 m2.
    ja ču još čekati.Neki su već napravili certifikat.Potpuna zbrka.
    što radfiti?

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Releated

Iznajmljivači oslobođeni druge rate paušalnog poreza

Građani koji iznajmljuju sobe, apartmane i smještajne jedinice u turističke svrhe nisu obveznici PDV-a sve dok im isporuke u prethodnoj ili tekućoj godini ne prelaze 300.000 kuna. Iznajmljivači soba, apartmana i smještaja u kampovima i oni koji pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu također su oslobođenii plaćanja polovine iznosa godišnjega paušalnog iznosa turističke pristojbe za glavni […]

COVID-19: Daljnji razvoji – EU ponovno pokreće turizam

Smjernice o obnavljanju putovanja i ponovnom pokretanju europskog turizma 2020. godine Europska komisija je predstavila paket smjernica i preporuka kako bi pomogla državama članicama da postupno ukinu ograničenja putovanja, nakon višemjesečnog zatvaranja zbog pandemije COVID-19. Smjernice komisije imaju za cilj pružiti ljudima priliku za odmor i opuštanje. Čim zdravstvena situacija dopusti, ljudi bi trebali biti […]